Яңы китаптар - кескәйҙәр өсөн

Кескәй әҙәбиәт һөйөүселәр! Һеҙҙең иғтибарға Башҡортостан Республикаһының Зәйнәб Биишева исемендәге Башкортостан «Китап”  һәм "Инеш" нәшриәттәрендә сыҡҡан һәм район ауыл китапханаларының кәштәләрендә урын алған яңы китаптарҙы тәҡдим итәбеҙ.

Аксаков, С.Т. Аленький цветочек = Ал сәскә = The Scarlet Flower [Текст]: сказка на русском, башкирском и английском языках/ Сергей Аксаков; авт. проекта, сост., иллюстратор А.А. Хамматова; пер. На башк. Яз. Г.М.Якуповой; пер. На англ.яз. Р.М. Каримова. – Уфа: Китап, 2016. – 144 с.

Красочно оформленная книга «Аленький цветочек» на русском, башкирском и английском языках с эксклюзивными иллюстрациями станет прекрасным подарком жителям и гостям нашей республики.

Выпуск книги приурочен к 225-летию со дня рождения известного русского писателя Сергея Аксакова.

Рус, башҡорт, инглиз телдәрендә донъя күргән, ҡурсаҡтар ҡулланылған эксклюзив иллюстрациялар менән биҙәлгән “Ал сәскә” исемле был китап республика халҡына һәм килгән ҡунаҡтарға матур бүләк буласаҡ.

Китап данлыҡлы яҡташыбыҙ рус яҙыусыһы Сергей Аксаковтың тыуыуына 225 йыл тулыу айҡанлы баҫылып сыҡты.

6+

Буссенар, Л.А. Башкиҫәр капитан [Текст]: повесть/ Луи Буссенар; Руссанан башҡортсаға Д.Шәрәфетдинов, Г.Ғиззәтуллина тәржемәһе. – Өфө: Инеш, 2015 – 216 бит.

12+

Гайсина, Р.С. Путешествие капельки нефти [Текст]/ Райса Гайсина. – Уфа: Китап, 2016. – 48 с.

В живой доверительной беседе книга знакомить юных читателей с историей возникновения нефти, ее использованием, крупнейшими месторождениями на территории Башкортостана, учит беречь природные богатства. Стихи, загадки, занимательный материал помогут пробудить интерес ребят к миру нефти.

6+

Иҙрисов, Ш.В. Хәрефтәр нағышы [Текст]: шиғырҙар/ Шаһивилдан Иҙрисов. – Өфө: Китап, 2016. – 24 бит.

Был йыйынтыҡ мәктәпкәсә йәштәге, шулай уҡ башланғыс класс уҡыусылары һәм башҡорт телен өйрәнеүсе башҡа милләт балаларының артикуляцион аппаратын камиллаштырыуға булышлыҡ итеүсе ҡулланма булараҡ ҡиммәтле.

Тимошенко-Седьмая, Е.Н. От А до Я [Текст]: стихи/ Елена Тимошенко-Седьмая. – Уфа: Китап, 2016. – 24 с.

Веселая азбука, написанная с задором и юмором, до самой последней буквы алфавита выполняет главную свою функцию – воспитание ребенка.

Киплинг, Ж.Р. Маугли [Текст]/ Редьярд Киплинг; Руссанан башҡортсаға С.Н. Шәрипов тәржемәһе. – Өфө: Инеш, 2015. – 184 бит.

12+

Корчак, Я. Король Матиуш Беренсе [Текст]: повесть-әкиәт/ Януш Корчак; Руссанан башҡортсаға Г.Р. Ҡунафина тәржемәһе. – Өфө: Инеш, 2015. – 248 бит.

12+

Стрельникова, К.И. Летела собака [Текст]/ Кристина Стрельникова. – Уфа: Китап, 2016. – 80 с.: ил.

Этот сборник для самых важных людей – для детей всех возрастов, от самых маленьких до тех, кто чуть постарше.

Куда летела собака? Отчего грустить бегемот? Кого ждет лощадь в гости? Легкие и задорные стихи придутся по душе всем, кто любит повеселится и поиграть, пофантазироват и поразмышлять. Веселые сюжеты удивляют и радуют читателя, а добрые смешные герои готовы поиграть и подружиться с ним. Персонажи стихов – будь они сказочные существа, обычные соседи или хвостатые барбосы – помогут внимательно рассмотреть этот мир вместе с его яркими красками, природной красотой, сказочными превращениями и ежедневными чудесами. Игровые стихи со звучными рифмами становяться не только развлекательным, но и познавательным чтением.

Стихи, включенные в сборник, становились золотыми и серебряными призерами Международного конкурса “Золотое перо Руси” и других конкурсов.

Фәйзуллина, З.Х. Үҫеп етербеҙ әле! [Текст]: шиғырҙар, хикәйәләр, пьесалар/ Зөһрә Фәйзуллина. – Өфө: Китап, 2016. – 112 бит.

Зөһрә Фәйзуллинаның был китабына төрлө йылдарҙа  яҙылған шиғырҙары, хикәйәләре, пьесалары индерелде. Яҙыусы әҫәрҙәре аша үҫеп килеүсе йәш быуында Тыуған илгә, ата-әсәгә, туғандарына, уҡытыусыларына ҡарата һөйөү тәрбиәләй.

6+

Фәтҡуллина, Ф.Р. Урман табыны [Текст]: әкиәттәр, хикәйәләр, сценарийҙар/ Фәйрүзә Фәтҡуллина. – Өфө: Китап, 2016. -88 бит.

Был китаптағы әкиәттәр, хикәйәләрҙә беҙҙе уратып алған серле тәбиғәт күренештәре, йәнлектәр, ҡош-ҡорттар һәм бөжәктәрҙең тормошо һәм ҡылыҡтары тасуирлана. Башланғыс кластар өсөн сценарийҙар ҙа тәҡдим ителә.

6+

Хәлиуллина, Р.М. Асылгөл [Текст]: әкиятләр/ Рәйсә Хәлиуллина. – Уфа: Китап, 2016. – 140 бит.

Китапҡа Рәйсә Хәлиуллинаның төрле кызыклы тамаларга язылган әкиятләре тупланган. Хайваннар турында яисә уңған ҡызлар һәм батыр егетләр турында булсынмы, алар бар да мавыктыргыс мажаралы сюжетҡа корылган.

6+

Әминева, Н.З. Качышлы уйнаганда [Текст]: шигырьләр/ Нәжибә Әминева. – Уфа: Китап, 2016. – 96 бит.

Өлкәннәр өчен тормыш дөреслеген чагылдыручы үҙенчәлекле матур шигырьләре белән танылган шагыйрә Нәжибә Әминева балалар өчен китабында бөтенләй икенче яктан ачыла. Шигырьләрендә жылы юмор, тәрбияви тәэсир, донъяны, туган телне яратырга өндәү оста чагылган. Шагыйрә табигать белән кешенең аерылгысыз икәнен образлы сүрәтли, нәниләрне өлкәннәргә, нәнәйләргә, гаилә әгъзаларына хөрмәт белән карарга өйрәтә. “Качышлы уйнаганда” китабы – мөгаллимнәр һәм тәрбиячеләр, әти-әниләр өчен зур табыш, балалар өчен матур бүләк ул.

6+

Яҡупова, Г.М. Тылсымлы ҡәләм       [Текст]: әкиәттәр, хикәйәләр, шиғырҙар, йомаҡтар/ Гөлнур Яҡупова. – Өфө: Китап, 2016. – 104 бит.

Авторҙың “Тылсымлы ҡәләм” тип аталған яңы китабына ингән әкиәттәре хаҡында һис икеләнмәй “замана балаларына – заманса әкиәттәр” тип әйтергә була. Хикәйәләрендә, шиғырҙарында иһә мауыҡтырғыс фантазия, мәғлүмәт, тел байлығы ғәжәйеп бер гармонияға ҡоролған.

6+

Янышев, Ф.Ф. Көрмөт һандуғасы=Курмутский соловей [Текст]: әкиәттәр, хикәйәләр/ Фәнис Янышев. – Өфө: Китап, 2016. – 152 бит.

Билдәле яҙыусы Фәнис Янышевтың был китабында башҡорт һәм рус телдәрендә төрлө йәнлектәр, ҡоштар, бөжәктәр, үлән-сәскәләр донъяһы тураһындағы гүзәл тәбиғәтебеҙ тормошон сағылдырған мауыҡтырғыс әкиәт, хикәйәләре тәҡдим ителә. Мөғжизәгә, серле мажараларға бай әҫәрҙәр уҡыусылар күңеленә хуш килер тип ышанабыҙ.

Әҫәрҙәрҙе рус теленә автор тәржемә иткән.