Дни лермонтовской поэзии в библиотеке

В читальном зале центральной районной библиотеки прошел литературный час “Белеет парус одинокий”, посвященный творчеству М. Ю. Лермонтова. Мероприятие посетили ученики МОБУ СОШ с. Старосубхангулово. Ребята узнали много интересного о жизни и творчестве поэта, послушали романс “Парус”, стихотворения “Кавказ”, “Смерть поэта”, отвечали на вопросы литературной викторины. Также для юных читателей была подготовлена выставка “Имени его столетья не сотрут”.

Кутановская библиотека присоединилась к акции «Дни лермонтовской поэзии». Проведена литературный час «Герой своего времени». Ознокомили учащихся биографией М. Ю. Лермонтова, его творчеством. Читали его стихи. Был оформлен открытый просмотр литературы «Мятежный парус Лермонтова».

Исламбай ауыл китапханаһы ла «Китапханала Лермонтов поэзияһы көндәре» акцияһына ҡушылды. Бөгөн 6-9 класс уҡыусылары өсөн «Бөйөк шағир эҙенән» исемле әҙәби сәғәт үткәрелде. Китапханасы шағирҙың тормошона һәм ижадына арналған «Мәңге йәш, үлемһеҙ – шағир» исемле презентация менән таныштырып үтте. Мәҙәниәт хеҙмәткәрҙәре М. Хәйбуллина “Смерт поэта”, В. Галиуллина “Узник”, китапханасы “Кавказ” шиғырҙарынан өҙөк уҡып ишеттерҙеләр. Уҡыусылар Г. Ахмедьянова “Бородино”, У. Галиуллин “Парус” шиғырҙарын яттан һөйләнеләр. Балалар шағирҙың шиғырҙары аша уның тәбиғәтте, тыуған илен, халҡын, Кавказды яратыуын, уның ижады әҙәбиәтебеҙ хазинаһы икәнен аңланылар. Был әҙәби кисәлә балалар шағир тураһында мауыҡтырғыс, ҡыҙыҡлы мәғлүмәт алып, уның шиғырҙары әле булһа ла онотолмай дәреслектәр ҙә урын алған икән, тимәк, ул ҡыҫҡа ғына ғүмере эсендә, был донъяға тәрән эҙен ҡалдырған, күренекле шағирҙарҙың береһе икәнен иҫбат итә алған тигән фекерҙә таралышты балалар.